Nawigacja

Patron szkoły

"I oto obudzić Ich trzeba. Powrócić do Ich Dni i Godzin, by opisując jak do tego doszło, Najgłębszy Hołd złożyć Im, Kolegom - żołnierzom ..."

"Na szlaku Kaniowszczyków"

 

28 PUŁK STRZELCÓW KANIOWSKICH - DZIECI ŁODZI powstał 11-go listopada 1919r. Brał udział w walkach w 1919 r. oraz w 1920r. Stacjonował w Łodzi. Święto pułkowe obchodzono 11 listopada. W 1939r. pułkiem dowodził ppłk Wincenty Kurek.

W 1939r. pułk będąc w składzie 10 Łódzkiej Dywizji Piechoty (Armia "Łódź") 1.09. jako Oddział Wydzielony zajmował pozycje w rejonie m. Ostrzeszów, Godziętowy i Wieruszów. 1-3.09. prowadził działania opóźniające na przedpolu. 4-5.09. bronił pozycji głównej na odcinku Dzierzązna - Grądy, gdzie poniósł duże straty. 6.09. zajął pozycje obronne w rejonie Charbic nad rzeką Ner. 7-8.09. prowadził działania opóźniające na kierunku Lućmierz - Głowno i dalej na Łowicz. 9-10.09. przez Bolimów - Błonie przegrupował się na Warszawę i dalej przez Otwock do m. Parysów. Następnie przemaszerował na południowy-wschód gdzie m.in. walczył pod Bożowolą, Suchowolą i Krasnobrodem.

Wielu żołnierzy 28 pułku piechoty Strzelców Kaniowskich znalazło się na terytorium zajętym przez Armię Czerwoną. Zostali uwięzieni. Oficerów wymordowano następnie w Katyniu i Charkowie, a pozostałych wywieziono do łagrów w głąb ZSRR.

Za męstwo na polu walki wielu żołnierzy pułku zostało odznaczonych Orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych.

 

Strzelcy Kaniowscy w Bitwie nad Wartą 1939 roku

Obszar dzisiejszego województwa łódzkiego znajdował się na zachodnich rubieżach ówczesnej Polski. Rzeka Warta stanowiła główną linię obrony od zachodu. Zadanie jej obrony powierzono Armii „Łódź" pod dowództwem gen. dyw. Juliusza Rómmla.
Armia „Łódź" w pierwszych dniach września 1939 r. przyjęła na siebie najbardziej gwałtowny napór wojsk niemieckich. Dowództwo niemieckie planowało bowiem zająć jak najwcześniej dwa główne miasta Polski: leżącą wówczas blisko granicy Łódź i stolicę kraju - Warszawę.

W pasie obrony 10 DP rozgorzały trzy ogniska walki:

Pierwsze znajdowało się w rejonie Warta - Glinno. Mosty w rejonie miasta Warta zostały wcześniej podminowane, lecz nie zniszczono ich na czas. Niemcy wykorzystali sytuację i utworzyli tam przyczółek. Przyczółek Niemcy poszerzyli, gdy ich 24 DP przeprawiła się na wsch. brzeg Warty pod Glinnem. Było tu 6 betonowych schronów obsadzonych częściowo przez żołnierzy 2 batalionu 28 pułku piechoty Strzelców Kaniowskich.

Dowódca pułku ppłk Kurek próbował w ciągu nocy z 4 na 5 września wyrzucić nieprzyjaciela za rzekę, kierując do walki 8 kompanię, lecz próba nie powiodła się. Wobec dalszego naporu przeważających sił nieprzyjaciela 28 pułk piechoty Strzelców Kaniowskich nie był w stanie utrzymać tego odcinka.

Źródła informacji: Maciej Milak: "Szlakiem Strzelców Kaniowskich 1939" Wydawca: ARW Prof-Art. Sieradz, ISBN 978-83-89954-42-8; www.wikipedia.pl

Więcej na ten temat można przeczytać na stronach:

http://www.niepodleglosc.lodzkie.eu/page/index.php?str=552

http://www.28pp.prv.pl/

 

Strzelcy Kaniowscy w pamięci uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej we Włyniu

Uczniowie i nauczyciele od wielu lat otaczają opieką mogiłę zbiorową na miejscowym cmentarzu w Glinnie, w której zostali pochowani żołnierze z 28 pułku piechoty Strzelców Kaniowskich oraz nieznani żołnierze polscy z II wojny światowej. Okazją do kultywowania pamięci o poległych żołnierzach są także święta narodowe - 11 listopada, czy 3-go Maja. Historia i wydarzenia z naszego regionu są wykorzystywane w nauczaniu historii, lekcji wychowawczych. Wiedza o postawach patriotycznych przekazywana jest uczniom w formie konkursów, projektów, gazetek oraz w trakcie uroczystości, czy wycieczek szkolnych. Teatrzyk dziecięcy, działający przy szkole od lat, również wplata do swoich występów wartości historyczne. Zgodnie z przesłaniem słów Z.Herberta "Naród, który traci pamięć, traci sumienie", uczniom wpajana jest dbałość o miejsca pamięci narodowej i kultywowanie wydarzeń wojennych, które miały miesce na tym terenie. Uhonorowaniem i docenieniem działań patriotycznych społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej we Włyniu było nadanie szkole sztandaru im. 28 pułku Strzelców Kaniowskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               Mogiła żołnierzy 28pp SK w Glinnie                                                                                               Schrony bojowe w Glinnie                                                                                                   

PUŁK DZIECI ŁODZI

11. listopada 1918 roku
dla Polski Wolność się rodzi.
Tego dnia wśród entuzjazmu
Uformowany został "Pułk Dzieci Łodzi"
         W tych trudnych chwilach
         już w miesiącu grudniu
         walczy w obronie naszych granic
         na północy i południu.
Gdy z Kubania, Odessy II Brygada Legionów
i II Korpus powraca do Polski
pułk otrzymuje jeszcze nazwę
"28 pułk Strzelców Kaniowskich"
         Pod Radzyminem grzmot dział
         Wróg pod stolicę podchodzi!
         Zwycięską zaporę ze swych ciał
         postawił "Pułk Dzieci Łodzi"
Gdy we wrześniu w obronie zachodniej granicy
do krwawych walk dochodzi
Kępna, Wieruszowa i Wielunia
odważnie bronią "Dzieci Łodzi"!
         W walkach o Sieradz, Szadek, Łódź
         o Boże złoty!
         Setki zabitych traci nasz
         28. pułk piechoty!
Pod Zgierzem, w Białej i Szczawinie
do krwawych walk dochodzi
Dziś na cmentarzach tych
śpią w grobach "Dzieci Łodzi"
         Szliśmy przez Łowicz, Warszawę, Otwock
         w huku bomb i grzmocie dział!
         i każdy z nas broniąc Ojczyzny
         na posterunku wiernie trwał.
Pod Garwolinem, Rejowcem, Suchą Wolą
w krwi własnej i wroga się brodzi.
Nieustraszenie do przodu wciąż szedł
waleczny "Pułk Dzieci Łodzi"!
         W obronie "Ziemi skąd nasz ród"
         Zgadnie z przysięgą roty
         pod sztandarami chwały szedł
         28. pułk piechoty!
We dnie i noce wrześniowych walk,
w srebrzystej gwiazd powodzi
czwórkami do nieba szli
żołnierze - "Dzieci Łodzi"!

Lucjan Sikorski

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu
    Włyń 10, 98-290 Warta
  • 43-8294195

Galeria zdjęć