STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM
w Szkole Podstawowej im 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu
Wstęp
Dobro i bezpieczeństwo małoletnich w Szkole Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników na rzecz małoletnich. Pracownik Szkoły traktuje każdego ucznia z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Realizując zadania Szkoły, działa w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w niej przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest, by pracownik Szkoły stosował wobec małoletniego jakiekolwiek formy przemocy.
Niniejszy system ochrony małoletnich przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu uczniów, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc uczniowi oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Szkole za bezpieczeństwo małoletnich do niej uczęszczających.
Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Szkoły. Są szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i małoletnich uczęszczających do Szkoły. Poszczególne grupy małoletnich są aktywnie zapoznawane z poniższymi Standardami poprzez prowadzone działania edukacyjne i informacyjne.
Słowniczek terminów
Rozdział I
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatora, w tym zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
§ 1.
§ 2.
Zachowania niedozwolone pracowników szkoły wobec małoletnich:
Rozdział II
Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
§ 1.
§ 2.
§ 3.
W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia na terenie szkoły zgłosili opiekunowie dziecka zespół interwencyjny wzywa opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
§ 4.
§ 5.
Rozdział III
Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadomienie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”.
§ 1.
Kodeks postepowania karnego nakłada obowiązek społeczny zawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. Zgodnie z art. 302 § 1 k.p.k, każdy kto dowiedział się o przestępstwie ściganym z urzędu ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie prokuraturę lub Policję. Oznacza to, że nie tylko pokrzywdzony lub bezpośredni świadek zdarzenia, ale każda osoba dysponująca informacjami na ten temat powinna zawiadomić organy ścigania. Należy pamiętać, że małoletni świadkowie przemocy bądź małoletnie ofiary przemocy często nie mają możliwości złożenia zawiadomienia w swoim imieniu. W większości przypadków o podejrzeniu o popełnieniu przestępstwa zawiadamia się Komisariat Policji. Istnieje kilka sposobów poinformowania policji o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa:
- zawiadomienie pisemne (powinno zawierać jak najwięcej konkretnych informacji
o zdarzeniu), należy mieć na uwadze, że osoba składająca zawiadomienie będzie niebawem wezwana na KP do złożenia zeznań w charakterze świadka,
- zawiadomienie ustne (składa się bezpośrednio do jednostki KP, które zostanie przyjęte
i spisane przez funkcjonariusza policji w formie protokołu),
- infolinia, telefoniczne, anonimowe zgłoszenie do odpowiednich instytucji o stosowaniu przemocy domowej (KP, MOPS, Prokuratura, Niebieska Linia) należy pamiętać że taka informacja zainicjuje czynności odpowiednich służb będzie podjęta interwencja oraz weryfikacja zgłoszenia. Jednak taka procedura opóźni reakcję działania organów ścigania, dużo czasu pochłonie sprawdzanie danych. Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz Komisariatu Policji, każda Komenda Policji na terenie której popełniono przestępstwo.
W szczególności kiedy mamy do czynienia z małoletnimi świadkami przemocy domowej oraz małoletnimi ofiarami przemocy domowej, a nie są oni w stanie dorosłości prawnej, nie mogą podjąć działań we własnej obronie, a w szczególności w przypadku stanu zagrożenia życia lub zdrowia dziecka wdraża się art. 12 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. W takim przypadku pracownik socjalny wraz z funkcjonariuszem policji podczas interwencji w środowisku z automatu wszczyna procedurę „Niebieska Karta”, zapewnia dziecku ochronę przez umieszczenie go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, dającej gwarancję zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i należytej opieki, w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Decyzję tą podejmuje pracownik socjalny wspólnie z funkcjonariuszem policji, a także lekarzem, ratownikiem medycznym lub pielęgniarką. Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego , nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili zapewnienia dziecku ochrony. Instytucją odpowiedzialną za procedurę odebrania dziecka jest zawsze OPS, Policja oraz pracownik służby zdrowia. Taka procedura jest natychmiastową reakcją w/w służb, które zyskały prawo i obowiązek odebrania dziecka z rodziny bez uprzedniej decyzji sądu.
Od 2012 roku przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Warcie działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, który zajmuje się diagnozowaniem problemu przemocy domowej, podejmuje działania w środowiskach zagrożonych przemocą w celach zapobiegawczych bądź interwencyjnych. Przez ZI powoływane są grupy diagnostyczno- pomocowe w skład których wchodzi pracownik socjalny i funkcjonariusz Policji. Grupa pracuje z rodziną, monitoruje sytuację rodziny, podejmuje działania o charakterze sprawdzającym czy przemoc występuje oraz opracowuje indywidualny plan pomocy dla konkretnego przypadku. Instytucjami, które posiadają uprawnienia do wdrożenia procedury „Niebieska Karta” są:
- Komisariat Policji (dzielnicowy, każdy funkcjonariusz KP)
- Ośrodki Pomocy Społecznej (pracownik socjalny, asystent rodziny)
- Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ( przedstawiciel komisji)
- Oświata (pedagog, nauczyciel, wychowawca, psycholog)
- Ochrona zdrowia (lekarz, pielęgniarka)
- Inne organizacje pozarządowe
Każdy przedstawiciel w/w jednostki z racji pełnionych obowiązków może posiadać największą wiedzę na temat przemocy domowej.
Przemoc domowa - należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszającą prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy. Nowelizacja ustawy
o przeciwdziałaniu przemocy domowej wprowadziła w ubiegłym roku dodatkowo pojęcie przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy, wcześniej pracowaliśmy jedynie z ofiarami
i sprawcami przemocy fizycznej i psychicznej. Stosowanie przemocy domowej jest przestępstwem ściganym z art. 207 K.K.
Rozdział IV
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.
§ 1.
§ 2.
Rozdział V
Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.
§ 1.
§ 2.
Wzór oświadczenia pracownika został określony w załączniku Nr 3 do niniejszej procedury.
Rozdział VI
Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
§ 1.
Rozdział VII
Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzieleniu mu wsparcia.
§ 1.
Rozdział VIII
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
§ 1.
Rozdział IX
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone.
§ 1.
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi
§ 2.
Niedozwolone zachowania uczniów w szkole
Rozdział X
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet.
§ 1.
§ 2.
Rozdział XI
Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.
§ 1.
Współczesne zagrożenia z sieci Internet oraz treści szkodliwe mogą przybierać różne formy. Mogą wywoływać negatywne emocje u odbiorcy czy promować niebezpieczne zachowania. Nie muszą też być zabronione prawem.
Mogą to być:
§ 2.
Rozdział XII
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
§ 1.
Gdy krzywdzenie dziecka (ucznia) ze strony: rodziców, prawnych opiekunów, innych dorosłych – w tym pracowników i współpracowników Szkoły – a także innych małoletnich znalazło potwierdzenie w toku prowadzonego dochodzenia, rozmowy, obserwacji, powziętych informacji, podejrzeń lub innych okoliczności i dziecko (uczeń):
należy zastosować zasady, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb:
czyli podjęcie działań przez osobę właściwą do udzielania wsparcia pokrzywdzonemu dziecku (uczniowi) – np. wychowawca, psycholog szkolny lub inny pracownik Szkoły, cieszący się zaufaniem pokrzywdzonego – zmierzających do powstrzymania niezdrowego zainteresowania sprawą i wyciszenia emocji środowiska szkolnego, w którym pokrzywdzony funkcjonuje.
czyli podjęcie działań przez osobę właściwą (jw.) zmierzających do rozeznania potrzeb pokrzywdzonego i/lub jego rodziców/prawnych opiekunów (jeśli nie byli sprawcami przemocy) w zakresie zabezpieczenia emocjonalnego. Przez bezpieczeństwo emocjonalne rozumieć należy zapewnienie intymności, poczucia akceptacji i zrozumienia na gruncie empatii. To oddziaływanie pozwalające pokrzywdzonemu (także jogo rodzicom) odnaleźć szacunek, poczucie godności i własnej wartości.
czyli podjąć działania pod kierunkiem osoby właściwej (jw., np. wychowawcy) nakierowane na wsparcie pokrzywdzonego dziecka (ucznia) ewentualnie jego rodziców (gdy nie byli sprawcami przemocy). Działania nie mają mieć charakteru terapii i/lub treningu, ale powinny być zorientowane na wzmocnienie mechanizmów obronnych pokrzywdzonego dziecka (ucznia) w obszarach: komunikacji, w tym asertywności oraz bezpiecznych relacji i pozyskiwania skutecznych źródeł informacji. Kierunkowego wsparcia winni udzielać wszyscy członkowie rady pedagogicznej, realizujący proces dydaktyczny w oddziale, w którym zapisany jest pokrzywdzony.
§2.
§3.
Załącznik nr 1
Karta interwencji
1.Imię i nazwisko dziecka |
|
|
2.Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) |
|
|
3.Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia |
|
|
Plan działania |
||
4. Opis działań podjętych przez pedagoga/psychologa |
Data |
Opis spotkania |
5.Spotkanie z opiekunem dziecka |
Data |
Opis spotkania |
6.Forma podjętej interwencji (zaznaczyć właściwe) |
|
Załącznik Nr 2
Miejscowość, data………………………...
Na podstawie art. 22c ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1304 ze zm.) oraz § 2 ust. 1 Zarządzenia w sprawie przyjęcia zasad określających zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu szkoły do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności
Panią/Pana ………………………………….. do przygotowania personelu Szkoły Podstawowej im 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu do stosowania standardów ochrony małoletnich.
Podpis i pieczęć dyrektora
Odebrałem
…………………………………
Czytelny podpis upoważnionego
Załącznik Nr 3
…………..……………..
miejscowość, data
Oświadczam, że zapoznałem się/ zapoznałam się ze standardami ochrony małoletnich, obowiązującymi w Szkole Podstawowej im 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu i zostałem/zostałam poinstruowany/poinstruowana o konieczności i zasadach ich stosowania.
………..……………….……………………….
czytelny podpis pracownika
Załącznik nr 4
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych w Szkole Podstawowej im 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu