Wewnętrzne procedury funkcjonowania
Szkoły Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu
w czasie epidemii COVID-19
Wstęp:
Procedura została opracowana na potrzeby zachowania podwyższonego reżimu sanitarnego nałożonego na placówkę przez odpowiednie organy w czasie pandemii COVID-19, dotyczy wszystkich pracowników szkoły oraz rodziców i dzieci uczęszczających do placówki.
Celem opracowania procedury jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia się w placówce wirusem SARS Cov-2 i zachorowania na COVID-19 przez pracowników placówki, rodziców i dzieci.
Podstawą do opracowania procedury są:
§ 1
§ Do szkoły przychodzą uczniowie i pracownicy bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
§ Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
§ Przy wejściu do budynku szkoły należy obowiązkowo zdezynfekować ręce, korzystając z własnego lub dostępnego w szkole środka dezynfekującego.
§ Opiekunowie odprowadzający dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I mogą wchodzić wyłącznie do szatni, zachowując zasady:
§ Osoby postronne, w tym rodzice uczniów powinni ograniczyć pobyt na terenie szkoły do minimum, wpisując się na listę odwiedzających oraz stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk i nie wykazywać objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
§ Szkoła komunikuje się z opiekunami ucznia telefonicznie, poprzez dziennik elektroniczny Librus i inne komunikatory (Messenger, Skype, SMS-y) oraz pocztę e-mail.
§ Szkoła posiada na wyposażeniu termometr bezdotykowy, który dezynfekowany jest po każdym użyciu.
§ Wszystkie osoby przebywające na terenie szkoły zobowiązane są do zachowania dystansu, szczególnie w miejscach wspólnych.
§ Wszystkich obowiązuje: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
§ Przybory do ćwiczeń gimnastycznych i zabaw (piłki, skakanki, obręcze, materace itp.) wykorzystywane podczas zajęć są na bieżąco czyszczone i dezynfekowane.
§ Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć znajdują się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
§ Uczeń nie przynosi ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
§ Używany sprzęt sportowy, podłoga w sali gimnastycznej oraz urządzenia na placu zabaw są regularnie myte i dezynfekowane.
§ W czasie przerw i zajęć należy wietrzyć sale i korytarze co najmniej raz na godzinę.
§ Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy nie rzadziej niż co 45 min.
§ Uczniowie w miarę możliwości przebywają na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w czasie przerw w wyznaczonych strefach, wyposażeni w maski lub przyłbice. Podczas przerw wszystkich pracowników szkoły obowiązują indywidualne środki ochrony.
§ W czasie lekcji i przerw z toalety mogą korzystać jednocześnie tylko 2 osoby.
§ Podczas realizacji zajęć, w tym wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ogranicza się ćwiczenia i gry kontaktowe.
§ Uczniowie korzystają z szatni w wyznaczonych miejscach, zachowując kolejność, odstępy czasowe i dystans.
§ Zapewnienie uczniom bezpłatnego dowozu i opieki do szkoły pozostaje w gestii organu prowadzącego i odbywa się na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym.
§ Formy współpracy z pielęgniarką szkolną w zakresie korzystania z gabinetu oraz ustalania godzin jej pracy reguluje NZOZ Medyk w Warcie.
§ Uczniowie klasy I i II spędzają przerwy na korytarzu dolnym w wyznaczonych sektorach.
§ Klasa III przebywa podczas przerw na korytarzu górnym i tam korzysta z toalety.
§ Zajęcia pozalekcyjne odbywają się po zakończeniu pracy stacjonarnej.
§ Ze źródełka wody pitnej należy korzystać tylko do napełniania własnych i podpisanych butelek oraz pod nadzorem opiekuna. Nie należy dotykać żadnych innych elementów oprócz przycisku kranika.
§ 2
Zasady korzystania ze świetlicy
§ Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonych salach lekcyjnych, przy sprzyjającej pogodzie na świeżym powietrzu. Pomieszczenia są regularnie wietrzone i dezynfekowane.
§ Wszystkie pomoce dydaktyczne (gry planszowe, puzzle, książki) podlegają dwudniowej kwarantannie.
§ Pracownicy obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
§ Podczas zajęć pozalekcyjnych obowiązują te same procedury postępowania, jak podczas obowiązkowych zajęć lekcyjnych.
§ Uczniowie udają się do autokaru podzieleni na grupy w odstępach czasowych pod opieką nauczyciela prowadzącego z nimi ostatnie zajęcia.
§ 3
Zasady korzystania z biblioteki
§ Odwiedzający bibliotekę pozostają w obrębie strefy wyznaczonej w bibliotece, bez możliwości jej przekroczenia.
§ W punkcie zwrotu/wypożyczenia może przebywać jedna osoba po wcześniejszym zdezynfekowaniu rąk. Pozostałe osoby pozostają na zewnątrz z zachowaniem bezpiecznej odległości.
§ Uwzględnia się dwudniowy okres kwarantanny dla poszczególnych książek.
§ Biblioteka podlega dezynfekcji i wietrzeniu podobnie jak inne pomieszczenia w szkole.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
§ Przed wejściem do budynku zamieszczono informację o dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do szkoły oraz zostały umieszczone numery do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
§ Pracownicy obsługi zwracają uwagę na dezynfekcję rąk i posiadanie maseczki przez osoby trzecie, wpisanie się do rejestru wejść i nie przekraczanie przez nich obowiązujących stref przebywania.
§ Pracownicy i uczniowie systematycznie myją ręce wodą z mydłem lub dezynfekują po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
§ Codziennie odbywa się kontrola czystości sal, zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
§ Przeprowadzając dezynfekcję przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji oraz wietrzenia pomieszczeń. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
§ Uczniowie i pracownicy używający masek lub rękawic jednorazowych zobowiązani są do wrzucania ich do specjalnego kosza.
§ 5
Zasady bezpiecznego spożywania obiadu
§ Spożywanie obiadu przez uczniów odbywa się w wyznaczonej sali z zachowaniem zasad higieny.
§ Dostawcy cateringu zapewniają pojemniki i sztućce jednorazowe, a zużyte pojemniki i sztućce podlegają segregowaniu.
§ Dania i produkty są podawane przez osoby do tego wyznaczone.
§ 6
§ Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu – gabinecie pielęgniarki szkolnej.
§ Dziecko w odizolowanym pomieszczeniu przebywa z opiekunem, który posiada środki ochrony osobistej: maseczka, przyłbica, rękawiczki. Na czas oczekiwania na odbiór przez rodzica dziecku należy założyć maseczkę.
§ Izolatorium jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji. Obszar w którym przebywał i poruszał się uczeń poddawany jest gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
§ Nauczyciel zawiadamia dyrektora, wychowawcę klasy i rodziców o zaistniałej sytuacji. Rodzic ma obowiązek odebrać dziecko w trybie natychmiastowym po zgłoszeniu przez nauczyciela, własnym środkiem transportu.
§ Gdy u dziecka stwierdzi się podwyższoną temperaturę, rodzic zobowiązany jest do kontaktu z pediatrą i ustalenia z pewnością przyczyny jej wystąpienia. Dziecko może wrócić na zajęcia w szkole pod warunkiem pozytywnej decyzji lekarza i braku innych objawów.
§ W razie informacji o zakażeniu ucznia ustala się liczbę osób przybywających w tym samym czasie, części/częściach placówki w których przebywało dziecko zakażone i stosuje się do wytycznych GIS.
§ Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną o danej sytuacji w szkole.
§ Jeżeli pracownik szkoły wykazuje objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu, wyposażonym w środki ochrony i płyn dezynfekujący.
§ 7
Obowiązki pracowników szkoły
Nauczyciele zobowiązani są do:
Pracownicy obsługi zobowiązani są do:
Rodzice zobowiązani są do:
Uczniowie zobowiązani są do:
Postanowienia końcowe:
§ Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora i obowiązują do odwołania.
§ Jeżeli wymaga tego aktualna sytuacja epidemiologiczna w placówce/regionie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję o zaostrzeniu procedur bezpieczeństwa w szkole bądź wdrożeniu trybu nauczania hybrydowego lub zdalnego. O zmianie trybu nauczania dyrektor powiadamia uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych w formie pisemnego zarządzenia opublikowanego na stronie internetowej szkoły.
Załączniki:
1. Rejestr wejść do budynku szkoły
2. Oświadczenie dla rodziców