w Szkole Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu
Zdalne nauczanie wprowadza się w szkole decyzją Ministra Edukacji i Nauki lub Dyrektora szkoły w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w sytuacji, w której dotychczas prowadzone zajęcia zostają zawieszone.
O wprowadzeniu zdalnego nauczania Dyrektor szkoły informuje nauczycieli, rodziców oraz uczniów za pośrednictwem e-dziennika oraz strony internetowej szkoły powołując się na odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.
Zajęcia dydaktyczne w formie zdalnej w klasach 1-8 odbywają się w czasie rzeczywistym zgodnie z planem lekcji. Zajęcia odbywają się poprzez aplikację TEAMS oraz e-dziennik Librus.
Zarówno uczeń jak i nauczyciel zobowiązany jest do bezpiecznego korzystania z narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem oraz bezwzględnego zachowania BHP.
Głównym narzędziem kontaktu z rodzicami i uczniami na czas zdalnego nauczania jest e-dziennik (informacje, oceny) oraz Teams (lekcje i zadania). W wyjątkowych sytuacjach (gdy nie można skontaktować się z uczniem lub rodzicem), możliwa jest komunikacja za pośrednictwem innych mediów ustalonych przez nauczyciela.
Zajęcia wyrównawcze, pozostałe zajęcia z zakresu udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywają się zdalnie, zgodnie z ustalonym planem.
Godziny rozpoczęcia lekcji są takie same, jak w warunkach szkolnych.
Lekcja przed komputerem trwa min. 30 minut, zaś pozostały do końca lekcji czas stanowi praca własna uczniów, w trakcie której nauczyciel pozostaje na platformie do dyspozycji uczniów.
W czasie lekcji zdalnych nauczyciele odnotowują tematy oraz frekwencję na bieżąco w dzienniku elektronicznym.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach punktualnie. Są do nich przygotowani – mają zeszyty i pomoce dydaktyczne oraz włączone głośniki i mikrofony, zaleca się włączanie kamer. Uczeń zobowiązany jest do włączenia kamery podczas odpowiedzi ustnych i sprawdzianów.
Brak kontaktu z uczniem podczas lekcji, pomimo zalogowania na zajęciach, traktowany jest jako nieobecność.
O nieobecności ucznia na lekcji zdalnej informuje rodzic/prawny opiekun przez e-dziennik, podając przyczynę nieobecności.
Nauczyciele objęci kwarantanną mogą podjąć pracę zdalną z miejsca odbywania kwarantanny.
Nauczyciele nie objęci kwarantanną pracują z siedziby szkoły. Na wniosek nauczyciela dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na pracę z domu.
Podczas zdalnego nauczania każdy nauczyciel jest zobowiązany do zmodyfikowania rozkładu materiału tak, aby umożliwił on realizację podstawy programowej.
W czasie nauczania zdalnego ocenianie postępów w nauce odbywa się zgodnie z wewnątrzszkolnymi i przedmiotowymi zasadami oceniania.
Obowiązują następujące formy sprawdzania osiągnięć ucznia:
odpowiedzi ustne z wykorzystaniem możliwych środków komunikacji elektronicznej, np. wideokonferencji lub rozmowy telefonicznej;
prace pisemne: karty pracy, testy, wypracowania;
zajęcia praktyczne, których rodzaj wykonania nauczyciel ustala z uczniem;
prace dodatkowe, np. referaty projekty, prezentacje, itp.
Wyżej wymienione prace i czynności uczeń ma obowiązek wykonać/przesłać w wyznaczonym przez nauczyciela terminie oraz za pomocą ustalonego nauczycielem komunikatora elektronicznego.
Nauczyciel, który planuje formę sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia (np. pracę klasową, sprawdzian, dyktando i inne) ma obowiązek powiadomić uczniów i odnotować ten fakt w e-dzienniku z zachowaniem terminów statutowych.
W czasie nauczania zdalnego obowiązują zasady oceniania zachowania zawarte w Statucie szkoły.
W przypadku nieobecności nauczyciela lekcja zdalna zostanie odwołana.
Uczniowie, którzy nie posiadają sprzętu komputerowego mogą go wypożyczyć ze szkoły na czas nauczania zdalnego. Dotyczy to również uczniów z rodzin wielodzietnych w przypadku gdy nauczanie zdalne realizuje trójka dzieci.
O wszelkich zmianach związanych z panującą sytuacją na bieżąco informować będą wychowawcy oddziałów lub dyrekcja szkoły poprzez stronę szkoły i e-dziennik.