Zasady pracy zdalnej (kształcenia na odległość)

w Szkole Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włyniu

1. Zdalne nauczanie wprowadza się w szkole decyzją Ministra Edukacji i Nauki lub Dyrektora szkoły w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w sytuacji, w której dotychczas prowadzone zajęcia zostają zawieszone.
  2. O wprowadzeniu zdalnego nauczania Dyrektor szkoły informuje nauczycieli, rodziców oraz uczniów za pośrednictwem e-dziennika oraz strony internetowej szkoły powołując się na odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.
  3. Zajęcia dydaktyczne w formie zdalnej w klasach 1-8 odbywają się w czasie rzeczywistym zgodnie z planem lekcji. Zajęcia odbywają się poprzez aplikację TEAMS oraz e-dziennik Librus.
  4. Zarówno uczeń jak i nauczyciel zobowiązany jest do bezpiecznego korzystania z narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem oraz bezwzględnego zachowania BHP.
  5. Głównym narzędziem kontaktu z rodzicami i uczniami na czas zdalnego nauczania  jest e-dziennik (informacje, oceny) oraz Teams (lekcje i zadania). W wyjątkowych sytuacjach (gdy nie można skontaktować się z uczniem lub rodzicem), możliwa jest komunikacja za pośrednictwem innych mediów ustalonych przez nauczyciela.
  6. Zajęcia wyrównawcze, pozostałe zajęcia z zakresu udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywają się zdalnie, zgodnie z ustalonym planem.
  7. Godziny rozpoczęcia lekcji są takie same, jak w warunkach szkolnych.
  8. Lekcja przed komputerem trwa min. 30 minut, zaś pozostały do końca lekcji czas stanowi praca własna uczniów, w trakcie której nauczyciel pozostaje na platformie do dyspozycji uczniów.
  9. W czasie lekcji zdalnych nauczyciele odnotowują tematy oraz frekwencję na bieżąco w dzienniku elektronicznym.
  10. Uczniowie uczestniczą w zajęciach punktualnie. Są do nich przygotowani – mają zeszyty i pomoce dydaktyczne oraz włączone głośniki i mikrofony, zaleca się włączanie kamer. Uczeń zobowiązany jest do włączenia kamery podczas odpowiedzi ustnych i sprawdzianów.
  11. Brak kontaktu z uczniem podczas lekcji, pomimo zalogowania na zajęciach, traktowany jest jako nieobecność.
  12. O nieobecności ucznia na lekcji zdalnej informuje rodzic/prawny opiekun przez e-dziennik, podając przyczynę nieobecności.
  13. Nauczyciele objęci kwarantanną mogą podjąć pracę zdalną z miejsca odbywania kwarantanny.
  14. Nauczyciele nie objęci kwarantanną pracują z siedziby szkoły. Na wniosek nauczyciela dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na pracę z domu.
  15. Podczas zdalnego nauczania każdy nauczyciel jest zobowiązany do zmodyfikowania rozkładu materiału tak, aby umożliwił on realizację podstawy programowej.
  16. W czasie nauczania zdalnego ocenianie postępów w nauce odbywa się zgodnie z wewnątrzszkolnymi i przedmiotowymi zasadami oceniania.
  17. Obowiązują następujące formy sprawdzania osiągnięć ucznia:
  1. odpowiedzi ustne z wykorzystaniem możliwych środków komunikacji elektronicznej, np. wideokonferencji lub rozmowy telefonicznej;
  2. prace pisemne: karty pracy, testy, wypracowania;
  3. zajęcia praktyczne, których rodzaj wykonania nauczyciel ustala z uczniem;
  4. prace dodatkowe, np. referaty projekty, prezentacje, itp.
  1. Wyżej wymienione prace i czynności uczeń ma obowiązek wykonać/przesłać w wyznaczonym przez nauczyciela terminie oraz za pomocą ustalonego   nauczycielem komunikatora elektronicznego.
  2. Nauczyciel, który planuje formę sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia (np. pracę klasową, sprawdzian, dyktando i inne) ma obowiązek powiadomić uczniów i odnotować ten fakt w e-dzienniku z zachowaniem terminów statutowych.
  3. W czasie nauczania zdalnego obowiązują zasady oceniania zachowania zawarte w Statucie szkoły.
  4. W przypadku nieobecności nauczyciela lekcja zdalna zostanie odwołana.
  5. Uczniowie, którzy nie posiadają sprzętu komputerowego mogą go wypożyczyć ze szkoły na czas nauczania zdalnego. Dotyczy to również uczniów z rodzin wielodzietnych w przypadku gdy nauczanie zdalne realizuje trójka dzieci.
  6. O wszelkich zmianach związanych z panującą sytuacją na bieżąco informować będą wychowawcy oddziałów lub dyrekcja szkoły poprzez stronę szkoły i e-dziennik.

Zasady_pracy_zdalnej(1).docx